آخرین مطالب سايت

مطالب محبوب

325 views بار ۱۶ام مهر ۱۳۹۰ admin تفریحی و سرگرمی , مطالب جالب خواندنی بدون نظر

۳ زن برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱ شدند
3 زن برنده جایزه صلح نوبل 2011 شدند

“الن جونسون سرلیف” ( متولد ۱۹۳۸) اولین رئیس جمهور زن در آفریقا و رئیس جمهور فعلی کشور لیبریاست که توانست به سال ها جنگ داخلی در این کشور پایان دهد.

“لیما گبویی” نیز فعال حقوق بشر در کشور لیبریاست.

“توکل کرمان” (متولد ۱۹۷۹)  شاعر و فعال حقوق بشر در یمن و چهره های فعال در روند اعتراضات و انقلاب فعلی این کشور است.

خانم کرمان در نخستین واکنش به اهدای این جایزه در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که جایزه صلح نوبل متعلق به تمامی انقلابیون و شهدای و مجروحان این انقلاب در یمن و انقلاب های دیگر کشورهای عربی است.

“ثوربورن یاگلاند” رئیس کمیته جایزه صلح نوبل امروز جمعه در نشست خبری در شهر اوسلو ضمن اعلام نام برندگان این جایزه گفت: به دلیل مبارزات مسالمت آمیز این ۳ زن برای تضمین امنیت زنان و دست یابی زنان به حقوقشان برای مشارکت کامل در روند ایجاد صلح، جایزه صلح نوبل به آنها تعلق گرفت.

وی افزود: نمی توانیم دموکراسی و صلح دائمی را در جهان ایجاد کنیم مگر اینکه زنان به همان فرصت هایی دست یابند که مردان برای تاثیر گذاری بر تحولات همه سطوح جامعه به آنها دست می یابند.

جایزه صلح نوبل یکی از شش جایزه نوبل است که توسط آلفرد نوبل صنعت‌گر و مخترع سوئدی وقف شده است. این جایزه برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اعطا شد.

آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود گفته است که این جایزه باید «به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل یا انحلال با کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد.» جایزه نوبل صلح تنها جایزه نوبل است که در استکهلم داده نمی‌شود. این جایزه هر ساله در اسلو پایتخت نروژ اهدا می‌شود.

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب