آخرین مطالب سايت

مطالب محبوب

610 views بار ۵ام مرداد ۱۳۹۰ admin اخبار روز , سایر مطالب , فرهنگ و هنر , موسیقی بدون نظر

شهرداد روحانی

شهرداد روحانی هر بار که رهبری ارکستر سمفونیک تهران را برعهده می‌گیرد، روح تازه‌ای به آن می‌دهد. دوستداران موسیقی کلاسیک در ایران که….

شهرداد روحانی «پدرخوانده» را به تهران آورد
بعد از مدت‌ها کشمکش بر سر داشتن رهبر مهمان یا رهبر ثابت برای ارکستر سمفونیک که طبعا روی اعضای گروه و کارشان هم تاثیر گذاشته بود، بار دیگر شهرداد روحانی به ایران آمد تا با برنامه‌ای متفاوت ارکستر سمفونیک تهران را زنده کند. خاطره اجراهای ارکستر سمفونیک با رهبری شهرداد روحانی آنقدر برای دوستداران موسیقی کلاسیک خوب بود که این بار هم نه تنها سالن که هر سه بالکن تالار وحدت مملو از جمعیت بود. استقبال مخاطبان از برنامه ارکستر سمفونیک آنقدر زیاد بود که تا آخر این هفته اجرای ارکستر تمدید شد. شهرداد روحانی علاوه بر اینکه رهبر ارکستر بزرگی است و تاکنون ارکسترهای بزرگ دنیا مانند ارکستر سمفونیک لندن، ارکستر رویال فیلارمونیک، اسلواک فیلارمونیک، کلرادو سمفونی، نیوجرسی سمفونی، مینه سوتا سمفونی و سن دیه گو سمفونی را رهبری کرده اما در عین حال هنوز روحیه ایرانی خودش را کاملا حفظ کرده است و با ذائقه و سلیقه مخاطب ایرانی کاملا آشناست. معمولا در بین قطعات کلاسیکی که انتخاب می‌کند حتما یکی دو قطعه مشهور می‌گنجاند که حتی برای گوش‌های ناآشنا به موسیقی کلاسیک هم جذاب و دلنشین باشد. این‌بار برنامه شهرداد روحانی کاملا متفاوت بود. برای اولین‌بار ارکستر سمفونیک ایران در این برنامه به اجرای قطعاتی از موسیقی متن فیلم‌های مطرح تاریخ سینما پرداختند. البته روحانی در کنسرتی که سال گذشته به همراه ارکستر سمفونیک تهران برگزار کرده بود، قطعات موسیقی فیلم‌های «بن‌هور»، «روح» و «آرواره‌ها» را اجرا کرد اما در آن برنامه به جز موسیقی فیلم قطعات کلاسیکی چون «کارمن» بیزه و اثری از روسینی هم اجرا شده بود و برنامه صرفا به موسیقی فیلم نمی‌پرداخت.
جدا از اینکه اجرای چنین برنامه‌ای تجربه جدیدی هم برای مخاطبان و هم برای نوازندگان ارکستر سمفونیک بود، انتخاب قطعات توسط شهرداد روحانی هم چالش جدیدی بود. موسیقی فیلم مقوله خاصی است که با تصویر و داستان پیوند عمیقی دارد. اگر قرار است جداگانه اجرا شود باید قطعاتی انتخاب شود که هم در فرم کلی خودشان یک قطعه موسیقی کامل باشند و هم احساسی را به مخاطب بدهند که آهنگساز قصد انتقال آن را داشته است. از این منظر قطعات انتخابی شهرداد روحانی بهترین‌های ممکن بودند. آثاری از نینو روتا، لئونارد برنستاین،‌ هاوارد شور و …که در فرم و روح‌شان کم از یک قطعه موسیقی کلاسیک خالص ندارند و همان‌طور که خود روحانی در ابتدای کنسرت عنوان کرد هرچند آهنگسازی مانند نینو روتا را اکثر مردم به عنوان آهنگساز «پدرخوانده» می‌شناسند اما او موسیقیدان بزرگی است که در ساختن قطعات کلاسیکی چون اپرا و سمفونی هم استاد بوده.
اولین قطعه نواخته شده توسط ارکستر سمفونیک «فانفار» ساخته آلفرد نیومن بود. شاید اسم قطعه برای همه آشنا نبود اما موقع نواخته شدنش همه به یاد آوردند که این همان قطعه‌ای است که در ابتدای فیلم‌های کلاسیک محصول کمپانی متروگلدوین‌مایر می‌آید. آلفرد نیومن آهنگساز مشهور آمریکایی بارها نامزد دریافت جایزه اسکار شده و ۹ بار هم توانسته این جایزه را از آن خود کند. او آهنگساز فیلم‌های مشهوری چون «آواز برنادت» و «من و پادشاه» است. بعد از این قطعه کوتاه،‌ آهنگ فیلم «۲۰۰۱ ؛یک ادیسه فضایی» نواخته شد. این قطعه سمفونیک توسط ریچارد اشتراوس، آهنگساز آلمانی اواخر دوره رمانتیک ساخته شده و بعدها استنلی کوبریک برای موسیقی فیلم مشهورش «۲۰۰۱ یک ادیسه فضایی» از آن الهام گرفته است. روحانی پیش از اجرای قطعه «دور دنیا در ۸۰ روز» توضیحاتی درباره آن ارائه داد از جمله اینکه ویکتور یانگ، ‌آهنگساز این قطعه برای آن برنده جایزه اسکار شد اما متاسفانه ۸ ماه پیش از مراسم اسکار در اثر بیماری درگذشت. قطعه بعدی از آثار جری گلداسمیت بود که برای ساخت موسیقی سریال‌ «پیشتازان فضا» و فیلم‌هایی چون «محله چینی‌ها» و «محرمانه لس‌آنجلس» مشهور است. قطعه «مولان» از انیمیشن «مولان» اثری بود که از گلداسمیت نواخته شد. روحانی این قطعه را مجددا برای اجرا تنظیم کرده بود و تغییرات اندکی در آن داده بود. نواختن قطعه «گلادیاتور» اثر هانس زیمر با اجرای فوق‌العاده نوازندگان با استقبال شدید مخاطبان روبه‌رو شد. آهنگسازی که برای ساخت موسیقی متن انیمیشن «شیر شاه» در سال ۱۹۹۴ جایزه اسکار دریافت کرد. شاید قطعه «خارج از آفریقا» ساخته جان باری کمتر از بقیه قطعات انتخابی برای حضار در سالن آشنا بود اما ملودی‌های زیبای جان باری که یکی از ۵ اسکارش را برای همین فیلم برده،‌ برای مخاطبان بسیار دوست‌داشتنی بود. آخرین قطعه پارت اول کنسرت ارکستر سمفونیک،‌ قطعات فیلم موزیکال خاطره‌انگیز «داستان وست‌ساید» بود. پارت دوم با اجرای موسیقی فیلم «محمد رسول‌الله» ساخته جاودانه ژان میشل ژار آغاز شد. بعد از آن تم موسیقی «تارا» ساخته ماکس استاینر از فیلم «بربادرفته» نواخته شد. اثر این آهنگساز اطریشی یکی از رومانتیک‌ترین قطعات نواخته شده در برنامه ارکستر سمفونیک بود که اشک به چشم بسیاری از حضار آورد. قطعه بعدی یکی از آهنگ‌های انیمیشن «فانتزیا» به آهنگسازی پل دوکا به نام «دستیار جادوگر» بود. «فانتزیا» انیمیشنی محصول والت‌دیزنی و در ستایش موسیقی است و انتخاب قطعه‌ای از آن کار به‌جا و جالب توجهی بود. «دستیار جادوگر» قطعه دشواری است که نوازندگان ارکستر سمفونیک استادانه اجرایش کردند. «ارباب حلقه‌ها» قطعه حماسی ساخته هاوارد شور محبوبین زیادی دارد اما بخشی که روحانی برای اجرا انتخاب کرده بود، بیشتر مربوط به تم احساسی این قطعه بود که در فیلم با تصاویر سرزمین هابیت‌ها همراه می‌شود. آخرین قطعات نواخته شده توسط ارکستر سمفونیک تهران آثار رمانتیک و به یاد ماندنی نینو روتا یعنی «پدرخوانده»، «رومئو و ژولیت» و «جاده» بود. شهرداد روحانی و نوازندگان ارکستر که با تشویق بسیار زیاد حضار روبه‌رو شده بودند،‌ پس از اتمام کنسرت،‌ بار دیگر روی سن بازگشتند و قطعه «بربادرفته» را نواختند.
شهرداد روحانی هر بار که رهبری ارکستر سمفونیک تهران را برعهده می‌گیرد، روح تازه‌ای به آن می‌دهد. دوستداران موسیقی کلاسیک در ایران که در اجراهای متافوت ارکستر سمفونیک شرکت می‌کنند، کاملا به این موضوع واقفند. ارکستر سمفونیک تهران سرمایه موسیقی ایران است و باید از حضور رهبران مشهوری چون روحانی در آن بیشتر استفاده کرد. رهبرانی که کمک می‌کنند ارکستر سمفونیک تهران جایگاه ویژه خودش را حفظ کند.
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب