آخرین مطالب سايت

مطالب محبوب

568 views بار ۲۸ام آبان ۱۳۹۰ admin تفریحی و سرگرمی , مجله سینما بدون نظر

بهترین بازیگر/کارگردان سینمای جهان چه کسی است

کلینت ایست‌وود

«کلینت ایست‌وود» عنوان بهترین بازیگر/کارگردان تاریخ سینما را به‌دست آورد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشریه سینمایی “اسکرین” در گزارشی فهرست بهترین سینماگران تاریخ هالیوود را که هم در عرصه بازیگری و هم در زمینه کارگردانی درخشش چشمگیری داشته‌اند منتشر کرد که رتبه اول اختصاص «کلینت ایست‌وود» دارد.
«ران هاوارد»،‌ «جان فاورو»، «جورج کلونی» و «بن افلک» در رتبه‌های بعدی این فهرست قرار دارند.
«کلینت ایست‌وود» که عنوان بهترین بازیگر/کارگردان سینمای جهان را به‌دست آورد، با حضور در فیلم‌های معروفی چون «برای یک مشت دلار» و «هری کثیف» به دنیای سینما معرفی شد و با ساخت فیلم‌هایی مانند «نامه‌هایی از ایووجیما»، «پرچم‌های پدران ما»، «عزیز میلیون دلاری» و «نابخشوده» کارگردانی را نیز تجربه کرد.
وی در ابتدا بین سال‌های ‌١٩۵۵ تا ‌١٩٧٧ تنها به‌عنوان بازیگر در فیلم‌ها بازی می‌کرد. مهم‌ترین نقش‌های او نقش کابوی بدون نام سه‌گانه «سرجو لئونه» و نقش هری در سری فیلم‌های «هری کثیف» است.
«ایست‌وود» در سمت کارگردانی فیلم‌های فوق‌العاده‌ای ساخته است که هریک بیانگر حقایقی تلخ از دنیای پیرامون است. فیلم «نابخشوده» (‌١٩٩٢) برای او اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به ارمغان آورد.
وی بعد از آن چند فیلم جنایی دیگر ساخت که در مقایسه با «نابخشوده» البته فیلم‌های ضعیفی بودند. تا اینکه در سال ‌٢٠٠٣ «رودخانه مرموز»را ساخت که در آن بازیگرانی چون «شون پن» و «تیم رابینز» حضور داشتند و جوایزی ازجمله اسکار نیز برای این فیلم مهم دریافت کرده‌اند. خود او نیز نامزد بهترین کارگردانی شد.
وی سال بعد از آن فیلم تاثیرگذار «عزیز میلیون دلاری» را کارگردانی کرد و برای دومین‌بار اسکار بهترین کارگردانی و فیلم را کسب کرد.
در سال ‌٢٠٠۶ دوگانه جنگی درباره جنگ جهانی دوم بین آمریکا و ژاپن با نام‌های «پرچم‌های پدران ما» و «نامه‌هایی از ایووجیما» را ساخت که هردو از سوی بسیاری از منتقدین بهترین فیلم‌های سال معرفی شدند.
«نامه‌هایی از ایووجیما» توانست در جوایز اسکار نامزد چهار جایزه ازجمله بهترین فیلم و کارگردانی شود، هرچند که در مقابل فیلم «مردگان» مارتین اسکورسیزی رقابت را واگذار کرد.
«ایست‌وود» در سال ‌٢٠٠٨ دو فیلم مهم دیگر ساخت. «بچه عوضی» با بازی آنجلینا جولی که برای بازی در این فیلم نامزد جایزه اسکار شد و دیگری «گران تورینو» بود که برای آن جایزه دستاورد یک عمر سینمایی را گرفت.
ایست‌وود برنده‌ چهار جایزه اسکار، نخل طلای افتخاری کن، دو جایزه سزار فرانسه، چهار جایزه گلدن گلوب و شیر طلای افتخاری ونیز است که سال گذشته بالاترین نشان هنری فرانسه را دریافت کرد.

برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاه شما در مورد این مطلب